Firmy ve velkém chystají vlastní fotovoltaiky, ukazuje průzkum

15. 5. 2023

Fotovoltaickou elektrárnu si plánuje nově pořídit zhruba 42 procent firem v Česku. Jde hlavně o firmy ze zemědělství či stavebnictví. Dalších 27 procent z těch, které ji už mají, ji chce rozšířit. Jejich hlavním cílem je pokrytí vlastní spotřeby. Vyplývá to z průzkumu společnosti Raiffeisen – Leasing.

Vlastní fotovoltaickou elektrárnu chystají podle průzkumu Raiffeisen – Leasing hlavně firmy ze zemědělství a lesnictví, z dopravy a logistiky a také ze stavebního průmyslu a developmentu. Rozšíření už stávající elektrárny pak plánují zejména firmy z těžebního průmyslu a zpracování surovin. Firmy k instalaci obnovitelných zdrojů energie vede především snaha pokrýt vlastní energetickou spotřebu. V průzkumu to uvedlo 77 procent z nich. Prodeje přebytků do sítě chce docílit 31 procent firem a zhruba 15 procent firem, které chystají fotovoltaiku, ji chce využít na nabíjení elektromobilů.

“ Firmy reagují na energetickou krizi, a snaží se být nezávislé na vnějších dodavatelích energií. Pro majitele menších fotovoltaických elektráren je navíc od nového roku prodej přebytků jednodušší a výhodnější, a to díky novele vyhlášky o Pravidlech trhu s elektřinou. Doba návratnosti se tak může zkrátit, “ uvedl obchodní ředitel společnosti Raiffeisen – Leasing Přemysl Beneš.

Průzkum mezi firmami řešil také financování těchto investic. Více než polovina dotázaných firem pro ni plánuje použít vlastní zdroje v kombinaci s dotací. Třetina firem bude volit cestu úvěru s dotací. Výhradně na vlastní zdroje se pak podle průzkumu chce spolehnout asi 13 procent firem.

Trh s obnovitelnými zdroji energie v současnosti zaznamenává prudký nárůst zájmu oproti minulosti. Vloni bylo v Česku zprovozněno 33.760 fotovoltaik s celkovým výkonem 288,8 megawattu (MW), což je meziroční nárůst o 366 procent. Dvojnásobný nárůst byl patrný také u tepelných čerpadel, kterých se nainstalovalo přes 60.000. Zájem pokračuje i letos.

Zdroj